Discuții tensionate la Kremlin: Putin respinge propunerile europene și avertizează că Rusia este „pregătită de luptă”

Discuții tensionate la Kremlin: Putin respinge propunerile europene și avertizează că Rusia este „pregătită de luptă”
Discuții tensionate la Kremlin: Putin respinge propunerile europene și avertizează că Rusia este „pregătită de luptă”
În timp ce Franța, Germania și Marea Britanie își exprimă temerile în privința unui eventual acord avantajos pentru Moscova, Vladimir Putin a respins ferm condițiile avansate de europeni, acuzându-i că ar căuta confruntarea cu Rusia.
„Dacă Europa vrea război, Rusia este pregătită să lupte chiar acum”, a declarat liderul de la Kremlin, înaintea întâlnirii cu trimisul președintelui american Donald Trump.
Putin a acuzat că europenii „sunt de partea războiului” și a criticat încercările acestora de a modifica propunerile prezentate în inițiativa diplomatică susținută de Washington.
„Noi nu intenționăm să intrăm într-un război cu Europa, am spus deja asta. Dar dacă Europa vrea să poarte un război cu noi și îl provoacă, noi suntem pregătiți. Fără nicio îndoială”, a afirmat el.
Declarațiile au fost făcute în preambulul unei noi runde de discuții privind pacea, însă detaliile procesului rămân neclare. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a refuzat să precizeze dacă Rusia și-a ajustat „liniile roșii”.
„De dragul reușitei acestui proces, în favoarea căruia suntem pe deplin angajați, nu vrem să purtăm negocierile cu megafonul, nu vrem să ținem discuțiile prin media”, a spus Peskov. În aceste condiții, presa poate doar să interpreteze și să analizeze posibilele scenarii privind direcția negocierilor.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:50 - O insulă de lux din Grecia evaluată la 8 milioane de euro a ajuns să coste cât un apartament
- 16:46 - În jur de 50 de cupluri LGBT cer României recunoașterea căsătoriilor încheiate în alte state UE
- 16:25 - Adolescent, victima unor abuzuri cumplite. Mama este acuzată că l-a bătut, l-a înfometat și l-a obligat să doarmă afară
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














