PREȘEDINTELE NICUȘOR DAN PLEACĂ ASTĂZI ÎN PRIMA DEPLASARE EXTERNĂ: ÎNTÂLNIRI LA CEL MAI ÎNALT NIVEL

PREȘEDINTELE NICUȘOR DAN PLEACĂ ASTĂZI ÎN PRIMA DEPLASARE EXTERNĂ: ÎNTÂLNIRI LA CEL MAI ÎNALT NIVEL
Preşedintele Nicuşor Dan va participa luni la Summitul B9 şi Ţările Nordice, care va avea loc la Vilnius, Lituania, aceasta fiind prima sa deplasare externă ca şef al statului.
Preşedintele Nicuşor Dan va participa luni la Summitul B9 şi Ţările Nordice, care va avea loc la Vilnius, Lituania, aceasta fiind prima sa deplasare externă ca şef al statului.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, Nicuşor Dan va reafirma, în cadrul Summitului B9 de la Vilnius, angajamentul României pentru întărirea NATO pe toate palierele şi a rolului crucial al Alianţei în asigurarea securităţii euroatlantice.
Preşedintele va sublinia faptul că România rămâne un aliat responsabil şi activ pe Flancul estic, în zona strategică a Mării Negre şi va pleda pentru continuarea sprijinului multidimensional al Aliaţilor pentru Ucraina, demers ce reprezintă o investiţie în propria noastră securitate. De asemenea, va arăta că România susţine importanţa vitală a relaţiei transatlantice, care rămâne fundamentul apărării colective.
Totodată, şeful statului va evidenţia necesitatea de a oferi sprijin şi Republicii Moldova, care este expusă unor riscuri şi ameninţări complexe.
La eveniment vor fi prezenţi secretarul general al NATO, Mark Rutte, preşedintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski şi reprezentanţii aliaţilor NATO din ţările nordice (Danemarca, Norvegia, Finlanda, Suedia, Islanda).
Reuniunea la nivel înalt a statelor din Formatul Bucureşti 9 are drept scop pregătirea Summitului NATO de la Haga, care se va desfăşura la finalul lunii iunie şi va reprezenta un moment important pentru consolidarea Alianţei Nord-Atlantice şi a unităţii transatlantice. În acest sens, discuţiile de la Vilnius se vor concentra pe consolidarea posturii NATO de descurajare şi apărare pe Flancul estic, pe intensificarea sprijinului pentru Ucraina, precum şi pe necesitatea ca Aliaţii europeni să crească investiţiile în apărare.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 22:40 - Anca Alexandrescu: „Cei care mă fac pe mine PSD-istă în continuare o să înțeleagă după ce vor vedea emisiunea cu domnul Georgescu!”
- 22:36 - Călin Georgescu propune naționalizarea: „Totul la popor”
- 22:16 - Călin Georgescu, despre moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului Bolojan: „Felicitări, a fost un prim pas spre reconciliere națională”
- 21:47 - George Simion, surprins de echipamentele militare fabricate în România: „Aici ar trebui să meargă banii, nu spre Rheinmetall”-VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














