Nicolae Ciucă, propus ca premier al României

Nicolae Ciucă, propus ca premier al României
Președintele Klaus Iohannis a acceptat propunerea PNL Nicolae Ciucă să fie desemnat ca prim-ministru
Președintele Klaus Iohannis a acceptat propunerea PNL ca generalul în rezervă Nicolae Ciucă să fie desemnat ca prim-ministru.
"Tocmai am incheiat consultările cu partidele pentru găsirea unei soluții guvernamentale. Discuțiile au fost considerabil mai bune. (....) Am fost foarte mulțumit și bucuros că PNL a venit cu o nouă abordare - s-a votat în unanimitate un candidat propus - Nicolae Ciucă. Analizând situația, am decis să îl desemnez candidat pentru funcția de premier pe Nicolae Ciucă" a afirmat șeful statului, care a fost însoțit la anunțul oficial chiar de generalul în rezervă.
Liderul PNL, fostul premier Florin Cîțu, a precizat că USR nu a fost invitat să facă parte din noua formulă, iar liderii PNL și UDMR vor începe chiar în această după-amiază discuțiile privind împărțirea posturilor vacantate în urma retragerii foștilor parteneri.
Citește și:
- 22:40 - Anca Alexandrescu: „Cei care mă fac pe mine PSD-istă în continuare o să înțeleagă după ce vor vedea emisiunea cu domnul Georgescu!”
- 22:36 - Călin Georgescu propune naționalizarea: „Totul la popor”
- 22:16 - Călin Georgescu, despre moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului Bolojan: „Felicitări, a fost un prim pas spre reconciliere națională”
- 21:47 - George Simion, surprins de echipamentele militare fabricate în România: „Aici ar trebui să meargă banii, nu spre Rheinmetall”-VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














