LIDER PSD: „ALEGERILE AR PUTEA FI AMÂNATE PÂNĂ LA SOLUȚIONAREA DEMERSURILOR JURIDICE ALE LUI CĂLIN GEORGESCU”

LIDER PSD: „ALEGERILE AR PUTEA FI AMÂNATE PÂNĂ LA SOLUȚIONAREA DEMERSURILOR JURIDICE ALE LUI CĂLIN GEORGESCU”
Președintele Consiliului Județean Buzău, Lucian Romașcanu, a declarat miercuri că stabilirea datei alegerilor trebuie să țină cont de demersurile juridice aflate în desfășurare, în special cele inițiate de Călin Georgescu.
Președintele Consiliului Județean Buzău, Lucian Romașcanu, a declarat miercuri că stabilirea datei alegerilor trebuie să țină cont de demersurile juridice aflate în desfășurare, în special cele inițiate de Călin Georgescu. El a subliniat că luarea unei decizii înainte de epuizarea tuturor căilor de atac în instanță ar putea duce la complicații ulterioare.
„Este o singură chestiune care trebuie luată în considerare, și anume demersurile în justiție ale domnului Georgescu. Dacă aceste demersuri au un deznodământ neașteptat, tot calendarul stabilit pentru alegeri ar putea deveni caduc. De aceea, cel mai bine este să urmăm ordinea firească a lucrurilor,” a explicat Romașcanu.
Liderul PSD a menționat că o decizie a instanței, precum cea a CEDO, programată să fie pronunțată până pe 21 ianuarie, ar putea influența semnificativ procesul electoral. „Imaginați-vă că stabilim un calendar astăzi, iar instanța decide altceva. Toate planurile ar fi date peste cap,” a adăugat el.
Romașcanu a reiterat că stabilirea datei alegerilor este o prioritate pentru coaliția de guvernare, dar aceasta trebuie să țină cont de toate conjuncturile juridice aflate în desfășurare. El a sugerat că orice decizie finală trebuie validată în organele de conducere ale partidelor politice și adaptată în funcție de situația juridică.
În contextul discuțiilor despre data alegerilor, Romașcanu a făcut referire la gestul lui Crin Antonescu de a se suspenda temporar. „Probabil că domnul Antonescu va trebui să explice mai mult acest gest, deoarece a generat numeroase dezbateri în spațiul public,” a conchis liderul PSD.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 22:40 - Anca Alexandrescu: „Cei care mă fac pe mine PSD-istă în continuare o să înțeleagă după ce vor vedea emisiunea cu domnul Georgescu!”
- 22:36 - Călin Georgescu propune naționalizarea: „Totul la popor”
- 22:16 - Călin Georgescu, despre moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului Bolojan: „Felicitări, a fost un prim pas spre reconciliere națională”
- 21:47 - George Simion, surprins de echipamentele militare fabricate în România: „Aici ar trebui să meargă banii, nu spre Rheinmetall”-VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














