Prefectul Brașovului, despre amenințarea cu bombă: "Situația a fost sub control"

alerta bomba
Referitor la incidentul derulat aseară, care a fost provocat de o alertă cu bombă ce viza o serie de instituții publice de pe raza județului Brașov și din alte județe, prefectul Marian Rasaliu a precizat că amenințarea formulată telefonic a fost foarte vagă și a conținut date generale.
”Din momentul în care s-a declanșat alarma, toate instituțiile Statului au fost alertate și s-au luat măsuri specifice de gestionare a incidentului. În permanență situația a fost sub control și în nici un moment viața cetățenilor și siguranța sediilor instituțiilor publice vizate nu au fost puse în pericol. Comunicarea în acest interval a avut ca scop menținerea calmului, instaurarea unei stări de panică prezentând riscul de a conduce la incidente cu efecte grave, incontrolabile”, a declarat prefectul.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:40 - Anca Alexandrescu: „Cei care mă fac pe mine PSD-istă în continuare o să înțeleagă după ce vor vedea emisiunea cu domnul Georgescu!”
- 22:36 - Călin Georgescu propune naționalizarea: „Totul la popor”
- 22:32 - Profeția lui Călin Georgescu despre războiul din Ucraina: „Până la sfârșitul anului se va semna pacea”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














