Germania a anunțat un nou ajutor pentru Kiev

Germania a anunțat un nou ajutor pentru Kiev
Război în Ucraina, ziua 670
În ziua 670 a conflictului din Ucraina, apar noi breșe în frontul solidarității cu Ucraina, după un anunț surprinzător al prmierului slovac.
UPDATE 9:00 Germania va transfera Ucrainei elicoptere militare multifuncționale Sea King MK41 scoase din uz
Anunțul a fost făcut de către ministrul german al apărării, Boris Pistorius. Aceasta ar fi prima furnizare de elicoptere militare din partea Germaniei către Ucraina, potrivit Kyiv Independent.
UPDATE: Premierul slovac Robert Fico a insistat că viaţa în capitala ucraineană este "absolut normală" şi că nu există niciun război, declaraţiile fiind făcute chiar înainte de prima sa întâlnire cu premierul ucrainean şi la doar câteva ore după ce rachete ruseşti căzuseră asupra Kievului, relatează Reuters, citat de news.ro.
Robert Fico, care a preluat puterea în octombrie şi a inversat cursul politicii externe a Slovaciei, oprind sprijinul militar pentru Ucraina, a vorbit la un briefing de presă susţinut în estul Slovaciei. El urmează să se întâlnească miercuri cu omologul său ucrainean, Denîs Şmîhal, în oraşul ucrainean din vest Ujhorod.
UPDATE
NATO a semnat marţi un contract de 1,1 miliarde de euro (1,2 miliarde de dolari) pentru sute de mii de cartuşe de artilerie de 155 mm, dintre care unele vor fi furnizate Ucrainei după ce Kievul s-a plâns de deficitul de muniţii, transmite Reuters.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:35 - Scandal mortal după un grătar în Brăila. Un bărbat a murit după ce a fost atacat cu cuțitul de un vecin
- 14:53 - Dronă rusească, atac asupra unui cargou chinezesc în Marea Neagră. Kievul acuză: „Nici aliații Moscovei nu sunt în siguranță”
- 14:39 - Copilul de 5 ani găsit după 40 de ore în pădure ar putea fi externat. Vești noi despre starea de sănătate a lui Alexandru
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














