Din cauza nesimțiților, de acum am putea vedea strada Sforii, noaptea, doar prin grilaje!

Din cauza nesimțiților, de acum am putea vedea strada Sforii, noaptea, doar prin grilaje!
„Vizitatorul va putea vedea strada, dar nu o va putea traversa”, spun reprezentanții Fundației Monumentelor Istorice
Fundaţia Monumentelor Istorice Braşov vrea să instaleze grilaje antivandalizare. „Vizitatorul va putea vedea strada, dar nu o va putea traversa”, spun reprezentanții Fundației Monumentelor Istorice.
S-a ajuns în această situație din cauza faptului că unul dintre cele mai cunoscute obiective turistice din centrul Brașovului, strada Sforii, este ținta celor certați cu bunul simț, care fac un calvar din viața locatarilor din zonă. Kristina Creoşteanu, directorul executiv al Fundaţiei Monumentelor Istorice, a oferit detalii la emisiunea Pulsul Zilei, de la Radio România Brașov FM.
Pe timpul nopții este zgomot foarte mare produs de trecători pe stradă. De la simpli pietoni, vizitatori, la tineri cu trotinete și au trecut chiar și persoane cu motociclete. Spre stradă dau fereste, în spatele cărora trăiesc oameni. Avem vecini care pleacă dimineața la 4 pentru că lucrează la cantina de ajutor social. Avem familii cu bebeluși. E foarte greu să te odihnești.
În 2018, autoritățile au amenajat o zonă, pe strada Sforii, unde trecătorii puteau lăsa mesaje. Din păcate, întreaga stradă a ajuns să fie mâzgălită, nu doar zona delimitată de autorități. Reprezentanții Fundaţiei Monumentelor Istorice Braşov susțin că reabilitarea străzii Sforii ar costa municipalitatea aproape 600.000 de lei.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:13 - Mesajul lui George Simion, după negocierile cu președintele Nicușor Dan: ”Este timpul să fim parte a soluțiilor responsabile”-VIDEO
- 11:11 - Hantavirus la un tânăr de 25 de ani, din Arad: cum explică autoritățile locale situația
- 10:18 - Peste jumătate dintre români spun că sunt necesare alegerile anticipate. 32% dintre cetățeni ar vota AUR - SONDAJ
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














