Cât ar putea dura concesionarea managementului Aeroportului Internațional Brașov?

aeroport
„Pentru a estima durata procedurii de concesionare ne-am uitat la un exemplu recent din Europa, concesionarea aeroportului din Belgrad. În acest caz, de la începerea procedurii de achiziție publică până la selectarea operatorului au trecut 10 luni. Până la semnarea contractului au trecut încă 3 luni, iar predarea managementului a durat 8 luni, durata totală a procedurii ajungând astfel la 21 luni”
, scrie președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Veștea, într-o postare pe Faceboook.Acesta susține că, în cazul în care cerințele de concesionare sunt clare de la început, atunci prima etapă se poate reduce la 6 luni. Mai mult, având în vedere că predarea managementului se va face când aeroportul încă are o activitate mică, ultima etapă se poate reduce la 3 luni. O estimare realistă pentru durata acestui proces este între 12 și 21 de luni, concluzionează președintele Consiliului Județean Brașov.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:40 - Anca Alexandrescu: „Cei care mă fac pe mine PSD-istă în continuare o să înțeleagă după ce vor vedea emisiunea cu domnul Georgescu!”
- 22:36 - Călin Georgescu propune naționalizarea: „Totul la popor”
- 22:32 - Profeția lui Călin Georgescu despre războiul din Ucraina: „Până la sfârșitul anului se va semna pacea”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














