Bărbat arestat după ce l-a șantajat, amenințat și i-a cerut 200.000 de lei unui brașovean care câștigase 400.000 de lei la o tombolă organizată de un cazino din Brașov

Bărbat arestat după ce l-a șantajat, amenințat și i-a cerut 200.000 de lei unui brașovean care câștigase 400.000 de lei la o tombolă organizată de un cazino din Brașov
Activitățile de urmărire penală au fost desfășurate de către Biroul de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Brașov
Bărbat arestat după ce l-a șantajat, amenințat și i-a cerut 200.000 de lei unui brașovean care câștigase 400.000 de lei la o tombolă organizată de un cazino din Brașov.
Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Brașov, în perioada 5 – 6 martie, un bărbat de 36 de ani, cunoscând de la sala de jocuri frecventată că persoana vătămată a câștigat o sumă însemnată de bani, mai exact 400.000 de lei, de pe urma unei tombole organizate de un cazino din municipiul Brașov, i-a trimis acesteia două mesaje tip SMS prin care a încercat să o constrângă să îi dea 200.000 lei, sub amenințarea comiterii de acte de violență asupra sa și a familiei, precum și a incendierii barului soției victimei. Inculpatul a fost reținut, iar la data de 7 martie 2023 judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Brașov a admis propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Brașov și a dispus arestarea preventivă a inculpatului pentru 30 de zile.
Activitățile de urmărire penală au fost desfășurate de către Biroul de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Brașov, sub supravegherea și coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Brașov. Facem precizarea că punerea în mișcare a acțiunii penale reprezintă o etapă procesuală a fazei urmăririi penale, dispusă ca urmare a existenței unei suspiciuni rezonabile privind comiterea unei infracțiuni, rezultată din probe. Aceasta nu este de natură a înfrânge prezumția de nevinovăție.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:40 - Anca Alexandrescu: „Cei care mă fac pe mine PSD-istă în continuare o să înțeleagă după ce vor vedea emisiunea cu domnul Georgescu!”
- 22:36 - Călin Georgescu propune naționalizarea: „Totul la popor”
- 22:32 - Profeția lui Călin Georgescu despre războiul din Ucraina: „Până la sfârșitul anului se va semna pacea”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














