ASTĂZI VA FI INAUGURATĂ OCOLITOAREA MUNICIPIULUI SFÂNTU GHEORGHE

ASTĂZI VA FI INAUGURATĂ OCOLITOAREA MUNICIPIULUI SFÂNTU GHEORGHE
Construcția Variantei Ocolitoare Sfântu Gheorghe (VO12F) a costat 289,4 milioane lei
Directorul general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) SA, Cristian Pistol, a anunţat că miercuri, 16 octombrie, de la ora 13:00 se va deschide circulația pe Varianta Ocolitoare Sfântu Gheorghe.
„Odată cu deschiderea acestui nou obiectiv de infrastructură din județul Covasna, traficul rutier de tranzit (în special traficul greu) nu va mai fi nevoit să traverseze localitatea”, spune şeful de la CNAIR.
Construcția Variantei Ocolitoare Sfântu Gheorghe (VO12F) a costat 289,4 milioane lei (fără TVA) și a fost finanțată prin fonduri europene.
Pe traseul noii Variante Ocolitoare (11,56 km) au fost construite inclusiv 4 sensuri giratorii care asigură conexiuni cu DN12, DJ103B și DN13E.
Varianta Ocolitoare Sfântu Gheorghe dispune și de două spații de servicii (dotate cu toalete publice) care oferă 50 de locuri de parcare pentru autoturisme și 32 de locuri de parcare pentru autocamioane.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:45 - Reportaj exploziv: cum a fost jefuită armata României?
- 20:35 - Litoralul, nepregătit înainte de sezonul estival. Investiții blocate de lipsa autorităților
- 20:20 - Expoziția care aduce în România cele mai noi tehnologii: drone, blindate și armament de ultimă generație
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














