Aristotel Căncescu, fostul șef al Consiliului Județean Brașov, CONDAMNAT la 3 ani și 3 luni de închisoare!

Aristotel Căncescu, fostul șef al Consiliului Județean Brașov, CONDAMNAT la 3 ani și 3 luni de închisoare!
Pedeapsa nu este definitivă, condamnații având drept de apel în zece zile de la comunicare
Fostul președinte al Consiliului Județean Brașov, Aristotel Căncescu, a primit o nouă condamnare de trei ani și trei luni, de această dată cu suspendare în cadrul dosarului „Bani pentru partid”, scrie BIZ BRAȘOV.
Condamnarea a fost dată pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial în formă continuată.
Fosta sa mână dreaptă, Claudiu Coman, a primit o condamnare cu suspendare la doi ani și două luni, scesta fiind cercetat pentru complicitate la săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial în formă continuată.
Cristian Emil Cirică, la data faptei director al Direcției investiții, urbanism și amenajarea teritoriului, a fost condamnat la un an și jumătate cu suspendare pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial, în formă continuată. Aceeași pedeapsă i-a fost aplicată și lui Radu Ispas, la data faptei administrator public al județului Brașov.
O pedeapsă de doi ani și șase luni cu suspendare a primit și Răzvan Iosif, fost vicepreședinte PSD, care la data faptei era administratorul unei companii care vindea softuri educaționale, respectiv tutoriale Windows, Word, Excel, Power Point, navigare internet, sub forma unor pachete cu CD-uri, a căror valoare a totalizat suma de 595.000 lei.
Cei patru vor trebui să plătească 445.000 de lei către Consiliul Județean Brașov (sumă care va fi actualizată cu valoarea inflației), acesta fiind prejudiciul cauzat prin alocarea sumelor de bani din fondul de rezervă către UAT Sânpetru, Ucea şi Şercaia.
Pedeapsa nu este definitivă, condamnații având drept de apel în zece zile de la comunicare.
Sursă: BIZ BRAȘOV
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:45 - Reportaj exploziv: cum a fost jefuită armata României?
- 20:35 - Litoralul, nepregătit înainte de sezonul estival. Investiții blocate de lipsa autorităților
- 20:20 - Expoziția care aduce în România cele mai noi tehnologii: drone, blindate și armament de ultimă generație
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Brasov și pe Google News














